17 червня 2024 року Президент України підписав новий Закон про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, що суттєво змінює функціонування всієї системи страхування.
Основні нововведення почнуть діяти з 1 січня 2025 року.
Вільне ціноутворення договорів страхування
З 2025 року страхові компанії отримають право самостійно встановлювати ціни на договори ОСЦПВ. Це нововведення робить ще більш важливою наявність у водія безаварійної страхової історії, яка реєструється в Централізованій базі даних Моторного (транспортного) страхового бюро України. Всі страхові випадки та укладені договори тепер будуть відображатися в цій базі.
Перевірки наявності поліса ОСЦПВ
Однією з ключових змін є розширення можливостей перевірки наявності полісів ОСЦПВ у водіїв. Тепер Національна поліція матиме право перевіряти наявність страховки не лише при ДТП чи порушенні правил дорожнього руху, але й під час дорожнього нагляду (включно з автофіксацією). Крім того, Державна прикордонна служба України зможе перевіряти наявність поліса на прикордонних пунктах незалежно від реєстрації транспортного засобу. Також обов’язок перевірки полісів покладається на “Укртрансбезпеку” під час здійснення державного нагляду.
Нарахування страхової виплати
Розрахунок розміру страхової виплати у випадку ДТП відтепер здійснюватиметься без врахування зносу автомобіля. Принцип відшкодування полягає в поверненні транспортного засобу до стану, в якому він був до аварії. Страховик запропонує три варіанти СТО в межах 150 км від місця проживання потерпілого. Якщо автомобіль перебуває на гарантії або обслуговувався лише на фірмовому СТО, постраждалий може вибрати авторизований сервісний центр відповідного виробника. Якщо постраждалий вирішить не користуватися СТО, страхова виплата буде здійснена на банківський рахунок постраждалого.
Ліміти страхового відшкодування
Ліміти страхового відшкодування за договорами ОСЦПВ будуть поступово збільшуватися, наближаючись до європейських стандартів. З 1 січня 2025 року максимальні ліміти становитимуть 250 000 грн. на одну постраждалу особу за шкоду майну (1,25 млн. грн. на подію) і 500 000 грн. за шкоду здоров’ю або життю однієї особи (5 млн. грн. на подію). З початку 2026 року ці ліміти будуть ще збільшені, зокрема, за шкоду майну до 2 млн. грн. незалежно від кількості постраждалих.
Пільгові категорії громадян та врегулювання збитків
Зміни торкнуться і пільгових категорій громадян. Безкоштовних полісів більше не буде, але діятиме 50% знижка на один поліс ОСЦПВ для всіх категорій пільговиків, затверджених урядом. Страхові компанії отримають компенсацію за ці знижки.
Пряме врегулювання збитків стане обов’язковим для всіх страхових компаній, що займаються ОСЦПВ. У разі ДТП постраждалий звертається до своєї страхової компанії, а не до страховика винуватця, і його страхова компанія вирішує всі питання.
Також новий закон скасовує обмеження на розмір відшкодування за “європротоколом”, який раніше становив 80 000 грн. Тепер цей ліміт буде відповідати страховій сумі, якщо Національний банк не встановить інших обмежень.
Договір “автоцивілки” діятиме при неодноразових ДТП
Нововведення передбачають, що договір “автоцивілки” не припиняє свою дію, якщо страхувальник або інша особа укладає новий договір для того ж транспортного засобу. Крім того, страховик більше не може припинити договір після виплати всієї суми ліміту за ДТП. Договір діє навіть у випадку кількох ДТП за рік, але це може вплинути на його вартість.
Дія електронного та паперового варіанта ОСЦПВ у 2025 році
Протягом 2025 року паралельно діятимуть як електронний, так і паперовий варіант полісів ОСЦПВ. Але з 1 січня 2026 року залишиться лише електронний поліс автоцивілки. Договори, укладені до набрання чинності новим законом, залишатимуться дійсними до завершення їх териміну.